Nástřely
Hned v úvodu musím bohužel přiznat, že jsem od pušky očekával poněkud vyšší výkon, než jakého ve skutečnosti dosahuje. I při seřízení na maximální úsťovou rychlost není dostřel zrovna oslnivý - to se konečně dalo od 7 Joulů čekat. Na můj vkus je však poněkud košatější i rozptyl. Podle údajů výrobce je puška určena k terčové střelbě na vzdálenost 10 metrů. Na tuto distanci by měl rozptyl terčové sportovní zbraně činit tak maximálně 5 milimetrů, spíše i méně. Musíme si však uvědomit že Drulov přece jen není klasická terčovnice, je to, i vzhledem k samonabíjecí funkci, zbraň spíše pro zábavu. Tomu nakonec odpovídají i dosažené výsledky.

Zkušební nástřely jsem pořídil na vzdálenost 10, 20 a 32 metrů, použité střelivo Josef Schulz Bohumín a Lux od Kovohutí Příbram. Nemůžu říct, že bych pozoroval nějaké výrazné odchylky v kvalitě střelby při použití různých druhů střeliva. Pouze diabolky Boxer jsou znatelně pomalejší, než ostatní druhy, ale na druhé straně je to vyváženo jejich vyšší průrazností. Subjektivně mám pocit, že při střelbu na 10 metrů jsou paradoxně nejpřesnější, dokonce přesnější než Match. Match (nebo i Lux, proti kterým celkem nemám žádné výhrady, i když vím, že všeobecně jsou považovány za nepříliš kvalitní) se dají brát jako standartní střelivo na jakoukoli vzdálenost, výsledky nejsou ani na krátkou vzdálenost omračující, ani na dlouhou znechucující. Diabolo Exakt mě celkem zklamaly, čekal jsem od nich víc, po zralé úvaze jsem dospěl k názoru že je škoda za ně utrácet. Buď stačí Match, nebo je lepší použít už Boxery. Upozorňuji ovšem, že moje úvahy se vztahují jenom k použití s puškou Drulov, v jiné zbrani může být chování střeliva zcela odlišné.

Jako poslední fakt je nutno vzít v úvahu, že všechny dále uvedené terče byly stříleny se samonabíjecím závěrem, který podle názoru odborníka (konstruktéra závodních CO2 zbraní) svým nezanedbatelným dílem přispívá k nepřesnosti. Je to údajně zapříčiněno nestejným tlakem pružiny v závěru, který kolísá podle toho kolik je momentálně v nabíječi diabolek. Bohužel jsem zatím nemohl použít jednoranný závěr, neb se mi ho do pušky nepodařilo vůbec dostat. Po konzultaci v Drulovu, kdy mě ujistili že závěr byl s mojí konkrétní zbraní spasován (o čemž po prožitém utrpení pochybuji), zkusím jimi doporučený postup a uvidím. Ještě upozorňuji, že vzhledem k testování různých druhů střeliva jsem na jednotlivé typy neměl vždy nastavení puškohledu - je tedy nutno posuzovat výhradně soustřel.

A teď už k výsledkům. Jak už jsem předeslal, zrovna mě nenadchly. Vypozoroval jsem zajímavé chování střel - druhá z pětiranné sady šla takřka vždy výrazně stranou od první (většinou níž, ale ne vždy), třetí šla často do stejného místa jako druhá a poslední dvě se vrátily na stejné místo jako první rána. Je možné že právě tohle chování má na svědomí samonabíjecí závěr.

Terče střílené na vzdálenost 32 metrů nemá smysl prezentovat, rozptyl až do trojek, po celé ploše terče, nedá se hovořit o nějakém seskupení. Součet na tuto distanc činil cca 60 - souseda za ucho trefíte ale na terčovou střelbu to není. Zkoušel jsem střílet na krabičku od zápalek a zasáhl jsem ji zhruba v 70 % případů. Závěr - místo terče střílejte na něco jiného.

Nástřel na 20 metrů jsem provedl třemi typy střeliva - JSB Exakt, JSB Boxer a Diabolo Lux od Kovohutí Příbram. Zkoušel jsem, než mi došly, i JSB Match, ale nepozoroval jsem žádný rozdíl oproti Luxům.

Nástřel na 20 metrů, 10 ran, střelivo JSB Exakt
Popis : 1x10, 1x9, 2x8, 5x7, 1x6


Nástřel na 20 metrů, 10 ran, střelivo JSB Boxer
Popis : 4x9, 1x8, 2x7, 3x6

Nástřel na 20 metrů, 10 ran, střelivo Diabolo Lux, Kovohutě Příbram
Popis : 2x10, 3x9, 2x8, 3x7

Všechny výše uvedené terče byly nastříleny vsedě od stolu, s oporou (bipod) a venku, takže určitý (i když nemyslím že významný) vliv mohlo mít i občasné zafoukání větru.Na 10 metrů jsem střílel v uzavřené místnosti, tedy bez vnějších vlivů, v leže a s oporou, abych co nejvíce eliminoval možnost vlastních chyb. Stejně nemohu vyloučit, že jsem něco nestrhnul, no ale snažil jsem se.

Nástřel na 10 metrů, 10 ran, střelivo JSB Boxer
Vlevo : 5x10, 5x9....................................Vpravo : 6x10, 2x9, 2x8


Až se mi podaří zprovoznit jednoranný závěr, doplním další (a doufám že lepší) nástřely.