Jak jsem nakupoval
Když jsem se rozhodl pro koupi vzduchové nebo plynové zbraně, měl jsem stanovena jasná kritéria : víceranná zbraň, dostupná cena, kvalitní zpracování. Nejdřív jsem se vrhl do kalných hlubin internetu, abych zjistil co jistě bohatě zásobený trh nabízí. Několik navštívených e-shopů mi dalo jasnou odpověď - Gamo je to pravé, sladce ořechové, to jediné, bez čeho nemohu být. Další krok byly zkušenosti uživatelů - a ejhle, několik navštívených diskusních fór mi opět dalo jasnou odpověď - cokoliv, jen když to nebude z hračkářské firmy Gamo.

(Pokud se mnou někdo nesouhlasí, nevadí. Jsem ochoten uvěřit že Gamo je špičková firma vyrábějící špičkové železo - jenom tvrdím že uživatelé, kteří hořce pláčou na internetových fórech jsou jiného názoru.)

Musím přiznat že mé nadšení po těchto zjištěních poněkud ochladlo, leč nevyprchalo. Dalším horkým kandidátem se stala 8 ranná Lever Action karabina od firmy Umarex v dlouhém provedení, kopie Winchester 1894 - na první pohled krasavice. Začalo další lovení na internetu. Zkušenosti českých uživatelů nula…hmmm, co to, co to ? Na zahraničních webech recenze plné eufórie a nadšeného chrochtotu - to vypadalo dobře.


Umarex Lever Action Long Carabine

Cena už tak dobře nevypadala, 10 500,- Kč, ale co by pro sebe člověk neudělal. Opakovací akce sice u téhle zbraně není (podle mého názoru) vyřešena zcela ideálně, celý závěr zbraně se při ní rozloží a opět složí jako nějaký transformer…ale dá se to rozchodit. Do zbraně se ládují dvě (!) 12g bombičky Grosmann, aby se (prý) dosáhlo kýžené úsťové rychlosti a vysokého počtu výstřelů. Hmm. Rozváženo, schváleno - jde se na nákup. A kam jinam než ke generálnímu zástupci firmy Umarex pro Českou republiku - firmě Alfa Proj v Brně.


První telefonát :
- "měl bych zájem o lever action karabinu Umarex"
- "aha, hm, no příští týden se na ni můžete u nás na prodejně podívat"…
- "no já se na ni ani tak nechci dívat, já si ji chci koupit !"
- "no jo, ale když my na ni zatím nemáme homologační razítko od zkušebny"
- "aha, a kdy ho budete mít, na webu se ty flinty normálně nabízejí ?"
- "no to je možný, že to někdo jinej prodává, ale my zatím nemáme to razítko, zkuste se zeptat za týden…"

Ach jojo, no co se dá dělat, holt ten týden počkáme. O týden později další telefonát - razítko stále nemají, ale za týden se mohu na flintu "přijít podívat" - úplné Deja Vu. Po dalších čtrnácti dnech firma Alfa Proj stále nemá razítko od zkušebny. Dívám se na kalendář abych se ujistil že se píše rok 2005 a ne 1985 a pouštím firmu Alfa Proj a potažmo i německý Umarex z hlavy.

Nedá se nic dělat, šup zpátky na internet. Bloumám a narážím v jakési diskusi na zmínku o samonabíjecí pušce Drulov. No za zkoušku to stojí. Najít stránky Drulovu Litomyšl není zrovna jednoduché a když se to konečně podaří, není odměna nijak sladká. Stránka je jen jedna, je ohavná, fotka pušky DU 10 se jako jediná nezobrazuje, cena neuvedena. Nic povzbudivého. Co na to zahraniční weby ? Na německé stránce CO2Air jsou dvě recenze, obě celkem povzbudivé. Rozhoduji se že zkusím kontaktovat výrobce. První informativní telefonát probíhá v duchu "všechno máme, nic není problém, vyrobíme, zabalíme, zašleme". Po špatných zkušenostech mě tento přístup tak dojme, že si obratem objednávám jeden kus jejich zázraku. Protože zrovna dlím na dovolené v hlubokých lesích, chci si nechat poslat zbraň na Poste Restante. Je to problém ? Není. Sláva. Objednáno ve čtvrtek, balík dorazil ve středu, tedy blesková akce. S rukama rozechvělýma obavami, co že jsem si to vlastně koupil za zajíce v pytli, rozbaluji bublinkovou folii. Až na poněkud archaický zoban na konci předpažbí vyhlíží flinta úžasně. Zpracování je perfektní, pažba, zabalená separátně, sedí na místě na desetinu milimetru přesně. Návod k použití je otřesný, bez jediného obrázku a ještě určený ke vzduchové pistoli, nikoli pušce - jako papír na podpal ideální, ale to je jen kosmetická vada. Instaluji bombičku CO2, nabiju a jdu to prubnout - opravdu střílí ! Skutečně samonabíjecí režim, po prvním natažení jen mačkám spoušť a až po 5 výstřelech znovu nabíjím. Na 12 gramovou bombičku 45 plnohodnotných výstřelů. Střílím na maximální vzdálenost kterou mám momentálně k dispozici, 22 metrů. Soustřel ze stoje je kolem 2 cm, ale je mi jasné že na vině není zbraň ale moje třaslavé pazoury. Na uvedenou vzdálenost prostřelí s diabolkou Boxer JSB plechovku od paštiky, bez ohledu na to jedná-li se o stěnu nebo dno. Jedinou výhradu bych měl k mířidlům, zadní plátek, ovládaný mikrometrickými šrouby, má příliš široký výřez, znesnadňující míření. Vzhledem k tomu že hodlám zbraň osadit puškohledem, mě to ale netrápí.

Závěr - jednoznačná spokojenost. Pokud vím, jedná se o jedinou v česku vyráběnou samonabíjecí vzduchovku (plynovku), a samonabíjecí akce funguje nádherně. Oproti opakovacím plynovkám firem Gamo a Crossman, které mají většinou nekovové části plastikové a v některých případech jsou z plastu dokonce i pouzdra závěru, což je úplná odpornost, je Drulov pouze z oceli a ořechového dřeva. Povrchové zpracování je skvělé, je vidět že firma byla zvyklá většinu své produkce exportovat do Francie. Cena je podle mého názoru za tak skvěle zpracovanou zbraň více než příznivá - včetně poštovného, dobírky a příplatku za lištu puškohledu 6.189,- Kč.

Drulov DU-10 Eagle v základní verzi