Puškohled
Flinta sice střílí skvěle, ale samo o sobě to není jaksi ono. Na vzdálenost nad 15 metrů se špatně míří díky nešťastnému plátku zadního hledí a kolem 30 metrů už kvůli poměrně tlusté mušce vidím houby. Takže hupky dupky pro puškohled. Tady se musím přiznat že jsem poněkud podcenil přípravnou fázi a na poprvé šlápl vedle - před výběrem puškohledu si rozhodně přečtěte všechny dostupné informace, u vzduchových zbraní hlavně pozor na korekci paralaxy. Pěkně zpracovanou problematiku kolem puškohledu má neznámý kolega, vlastnící větrovku CZ200, a to zde. Doporučuji prostudovat.

Ve finále je moje zbraň osazena puškohledem Nikko Stirling 4-12 x 50 AO Gold Crown s přisvícením středu a korekcí paralaxy od 10 metrů. Výhodou jsou točítka ovladatelná rukou, tubus z jednoho kusu a odklopné žluté chrániče objektivu a okuláru, které se dají zcela sejmout. Tubus má běžnou šířku 1 palec (cca 2,5 cm), 1 klik točítek je 1/4 úhlové minuty (MOA). Přisvícení středu má 9 úrovní, mezi jednotlivými polohami je přisvícení vypnuto, takže není nutno točit vždy zpět na nulu.

Puškohled Nikko Stirling 4-12x50 Gold Crown AO

Bohužel po instalaci se ukázalo, že standardní lišta je pro tento puškohled krátká, zadní objímka montáže, ač našroubována až na samém konci lišty, obepínala tubus těsně za středovou kostkou. Dobrá, řekl jsem si, uvidíme co na to výrobce - a zvedám telefon. Delší lišta na puškohled není problém, sice se musí speciálně vyrobit, protože běžně ji zřejmě sekají automaty jako kusovku, ale sám pan předseda družstva se tohoto úkolu osobně ujímá ! Sliby jsou pěkná věc, ale zůstávám skeptikem - dokud neuvidím, neuvěřím. Po 12 dnech mohu uvěřit - lišta puškohledu je tu a všechno sedí jak má. Ta neviditelná ruka trhu snad opravdu funguje !