Bipod
Vzhledem k určité třaslavosti svých pařátů, která při střelbě na delší vzdálenosti poněkud překáží a hlavně proto že nevím co s penězi, rozhodl jsem se vylepšit pušku taktickou dvojnožkou. Jenže která je ta pravá ? Pokud řešíte stejný problém, máte na výběr z několika možností. Buď si opatřit vyřazenou armádní dvojnožku od kulometu vzor 58, která je však poměrně těžká, není výškově stavitelná, vzhledem ke kvalitě není ani nejlevnější (pohádky vyskytující se v různých fórech o nepoužitých dvojnožkách za 300,- Kč jsou kecy) - stojí kolem 900,- Kč a hlavně moc nejsou k mání. Nejlevnější a nejjednodušší variantou je plastová airsoftová dvojnožka, připínaná k hlavni, která stojí asi 300,- Kč.


Plastová dvojnožka

Prakticky stejné dvojnožky používá i US Army, takže na nich možná něco je. Mě se nelíbí, neměl jsem možnost ji vyzkoušet, takže nevím. Další možností je kopie dvojnožky Harris od airsoftové firmy Classic Arms. Vypadají velmi solidně a jedná se skutečně o perfektní kopii, rozdíl bude možná v použitém materiálu. Jsou výškově stavitelné, sklopné, stojí kolem 2000,- Kč a mají velmi fikaný způsob upevnění ke zbrani. Bohužel u DU 10 to není tak zcela jednoduché, ale k tomu se ještě dostaneme.

Kopie nožiček Harris od firmy Clasic Arms

Nejdražší variantou je zakoupení originálního bipodu firmy Harris, případně Versa. Pokud máte nazbyt 4 až 6 tisíc,a nevíte za co rozumějšího je utratit, volte kvalitu.

Originál nožičky Harris

Ať už si koupíte nožičky Harris nebo jen jejich kopii, budete muset vyřešit způsob jejich připevnění k předpažbí, a to buď vlastnoručně, nebo tak jak to zamýšlel výrobce nebo pomocí adaptéru. Nožičky Harris jsou dělány na připevnění pomocí očka řemenu. To se vyvlékne z čepu zašroubovaného do předpažbí, na čep se nainstaluje páka prochazející lůžkem bipodu a pomocí šroubu se dotáhne ke zbrani.

Způsob uchycení nožiček přes kolík očka řemenu

Chyba je, že Drulov žádné očko na řemen a tedy ani čepový šroub nemá. Můžete si je samozřejmě koupit - cena za pár je cca 600,- Kč. Druhou možností je koupě jednoho z mnoha originálních adaptérů přímo od firmy Harris, pomocí kterých lze nožičky přimontovat snad i k obojživelnému smetáku. Chybka je, že nevím o české firmě která by tyto adaptéry dovážela a prodávala, takže pouze v zahraničí nebo přes net. Cenu neznám.


Složené nožičky bez připevňovacího mechanismu


Sejmutý pákový mechanismus

Já jsem se po prostudování mechanismu rozhodl, že si jednoduchý adaptér k připevnění vyrobím sám. Stačí kousek hliníkového plechu tloušťky 5 mm o rozměrech cca 12 x 40 mm, do kterého vyvrtáme při krajích kratších stran dvě díry o průměru vhodných samořezných šroubů a uprostřed díru o průměru 5 mm. Pomocí závitníků vyřežeme závit M6 a z nejhoršího jsme venku. Ještě trošku srazit hrany aby si lůžko bipodu lépe sedlo a nabarvit černou matnou barvou.

Hotový adaptér

Dalším krokem je úprava předpažbí. Rovná plocha v přední části je naneštěstí poněkud kratší než lůžko nožiček, takže musíme odříznout kousek zobanu pilkou na železo (aby se dřevo netřepilo) a následně vhodně zarovnat pilníkem. Z kosmetických důvodů jsem ještě upravenou část namořil a nalakoval, což je v podstatě zbytečné, protože stejně nebude vidět. Ale jde o ten pocit.

Detail upraveného předpažbí

Nyní odmontujeme z nožiček středový čep a zašroubujeme jej přes podložku do našeho přípravku. Měl by sedět zcela na doraz aniž by vyčníval z druhé strany. Naměříme si umístění celé destičky (doporučuji odmontovat z nožiček pákový mechanismus, který při zaměřování dost zavazí) a do předpažbí vyvrtáme díry na samořezné šrouby. Je možné použít i obyčejné vruty ale samořezné šrouby do železa si snadněji vyříznou závit i v hliníkové destičce.

Adaptér připevněný k předpažbí

Pak už jen přišroubujeme, nainstalujeme zpět páku, zasadíme do ní zpátky čep a pomocí imbusového šroubu dotáhneme celý bipod k předpažbí. Pokud používáme řemen, připevní se do očka spodní části páky. Paráda.

Detail připevnění nožiček pákovým mechanismem